Πάτρα: Σε τεντωμένο σχοινί η Παναχαϊκή

Ο Παναιγιάλειος ήταν ο νικητής του επεισοδιακού ντέρμπι με την Παναχαϊκή (4-0)

Ο Παναιγιάλειος ήταν ο νικητής του επεισοδιακού ντέρμπι με την Παναχαϊκή, το οποίο άργησε να ξεκινήσει για 45 λεπτά. Η αιγιώτικη ομάδα με το τρίποντο που κέρδισε κατάφερε να εδραιωθεί στην τετράδα κόντρα στην πατρινή, η οποία παρουσιάστηκε επηρεασμένη από όλα όσα έγιναν πριν την έναρξη του ματς και τα δακρυγόνα που έπεσαν.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Παναιγιάλειος άνοιξε το σκορ στο 36′ όταν ο Λαμπάκης με σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του, ενώ λίγο πριν είχε ακυρωθεί γκολ του Κωστόπουλου για την Παναχαϊκή που μέχρι τότε έδειχνε να έχει την υπεροχή.

Η ατυχία συνεχίστηκε στο 42′ για την Παναχαϊκή όταν γύρισε η γλώσσα του Πλέγα, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Το ημίχρονο βρήκε τον Παναιγιάλειο να προηγείται με 2-0 με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι του Μπουρλάκη.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι για την Παναχαϊκή, με τον Παναιγιάλειο να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στο 75′ με τον Ατματσίδη, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ουρτάδο.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Ανδρούτσος, Σανδραβέλης, Ακπαρίδης, Γκουτσούλιας, Ιωάννου, Ουρτάδο (84′ Παπαδόπουλος), Ατματσίδης (81′ Σταμόγιαννος), Κοιλιάρας, Νάστος, Μπουρλάκης (60′ Χρυσοφάκης), Μπούνας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λαμπάκης, Λίτσης (62′ Αποστολόπουλος), Κωστόπουλος, Χιντζίδης, Βαγγελόπουλος, Πλέγας (45′ Ντα Κόστα), Κιάσσος, Μπαλού (34′ Φούφουλας), Πάτο, Φατιόν, Βιγιαφάνε.