Ο Προμηθέας επιβλήθηκε του Πανιωνίου 74-60

H ήττα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ήταν μια… παρένθεση για τον Προμηθέα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντιμετώπισε τον Πανιώνιο, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης και παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα από τα μέσα της πρώτης περιόδου έφτασε στη νίκη και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το 2019.

Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία με τους Παπαντωνίου και Μπέρι να σκοράρουν (10-9, 4′). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και με τους Χολ και Μπράουν να δίνουν λύσεις πήρε προβάδισμα (11-20, 8′). Ο Λάνγκστον Χολ συνέχισε να… εκτελεί την άμυνα του Πανιωνίου και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Πατρινούς στο +10 (15-25).

Ο Ρίον Μπράουν μπήκε… ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε στο +15 (15-30, 12′). Ο Πανιώνιος έδειξε σημάδια ζωής και ο Παπαντωνίου μάζεψε τη διαφορά (25-32, 15′). Ο Ντάβιον Μπέρι φώναξε παρών και ο Πανιώνιος μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης μα μειώνει σε 30-36.

Ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο της κατάστασης και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Χολ και Σαλούστρος πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η διαφορά αυξήθηκε (32-41, 23′). Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου είχαν «εγκλωβιστεί» στην καλή άμυνα του Προμηθέα, με τη διαφορά να αυξάνεται εκ νέου (35-48, 27′). Ο Μπέρι ανέλαβε δράση ξανά και με δικές του προσπάθειες μάζεψε τη διαφορά (43-50, 28′). Ο Πανιώνιος συνέχισε να πιέζει, μέσα από την άμυνα και κατάφερε να μειώσει στο τέλος του δεκαλέπτου για το 47-52.

Η άμυνα της ομάδας του Μάκη Γιατρά ήταν αποτελεσματική και με επί μέρους 8-0 οι Πατρινοί ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-60, 32′). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Προμηθέα, με την ομάδα της Πάτρας να ανεβάζει τη διαφορά με Κασελάκη και Λίποβι (55-72, 37′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα η κατάσταση δεν άλλαξε, με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη και να μπαίνει με το δεξί στο 2019.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 30-36, 47-52, 60-74.