Παναχαϊκή-Άρης 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Φανταστικό ματς διεξήχθη στην Πάτρα, στο κατάμεστο γήπεδο της Αγυιάς. Η Παναχαϊκή ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στον Άρη στην σπουδαιότερη αναμέτρησης της 22ης αγωνιστικής της Football League.

Και είναι η αλήθεια ότι για 88 λεπτά την κρατούσε σφιχτά στα χέρια της. Η ομάδα της Πάτρας πήρε το προβάδισμα στο 43′ χάρη στο γκολ του Ελευθεριάδη.

Κρατούσε υποδειγματικά το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλά, στο 88ο λεπτό, οι «κίτρινοι» έφθασαν στην ισοφάριση.

Βαθμός, ο οποίος αποδεικνύεται αυτή τη στιγμή «χρυσός» για τον Άρη. Διατήρησε την απόσταση επτά βαθμών από την τρίτη Παναχαϊκή και πλέον μοιράζεται την πρώτη θέση με τον ΟΦΗ.

Το ματς είχε κι αποβολές. Τρεις, όλες προς το τέλος. Στο 90ό λεπτό αποβλήθηκαν οι Ντάσιος και Μπαστακός για μεταξύ τους διαπληκτισμό και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαλεριάνος με δεύτερη κίτρινη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο 17 Μαρτίου

Καλλιθέα – ΟΦΗ 1-3 (2′ Συριόπουλος – 8′ Μάνος, 43′, 83′ Ντίνας)

Κυριακή 18 Μαρτίου

Παναχαϊκή – Άρης 1-1 (43′ Ελευθεριάδης / 88′ Ντάσιος)

Εργοτέλης – Δόξα Δράμας 0-1 (55′ Μαρκόπουλος)

Καραϊσκάκης Άρτας – Πανσερραϊκός 3-0 (34′, 68′ Λουκίνας, 73′ Μακρής)

Απόλλων Λάρισας – Αναγέννηση Καρδίτσας 4-1 (20′, 93′ Τσιλούλης, 32′ Κανούλας, 43′ Σουλίδης / 86′ Κορέλας)

Τρίκαλα – Παναιγιάλειος 1-0 (31′ Γιαννιτσάνης)

Απόλλων Πόντου – Αιγινιακός 2-0 (5′ Μπρίτο, 53′ Χασομέρης)

18. Αχαρναϊκός -51

* Βέροια και Αχαρναϊκός έχουν αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23Η)

Σάββατο 24 Μαρτίου

ΑΟΧ Κισσαμικός – Άρης (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Περιβολίων)

Αν. Καρδίτσας – Καραϊσκάκης Άρτας (15:00, Δημ. Στάδιο Καρδίτσας)

Παναιγιάλειος – Καλλιθέα (15:00, Δημ. Στάδιο Αιγίου)

Αιγινιακός – Απόλλων Λάρισας (15:00, «Γ. Παραλυκίδης»)

Απόλλων Πόντου – Τρίκαλα (15:00, Γήπεδο Καλαμαριάς)

ΟΦΗ – Εργοτέλης (17:00, «Θ. Βαρδινογιάννης»)

Σπάρτη – Βέροια Δ.Δ.

Πανσερραϊκός – Αχαρναϊκός Δ.Δ.

Κυριακή 25 Μαρτίου

Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Δόξας)

Έληξε η αναμέτρηση στην Πάτρα. Το 1-1 είναι το τελικό σκορ ανάμεσα στις δυο ομάδες με τον Άρη να παραμένει αήττητος παρά το γεγονός ότι έχανε μέχρι το 88′ και το γκολ που πέτυχε ο Ντούνης.

Παναχαϊκή-Άρης 1-1 (Ντούνης). Ο Ντούνης ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ με το δεξί πόδι, πέρασε την μπάλα από το τείχος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βρονταρά που είχε κάνει κίνηση από την άλλη πλευρά.

Παναχαϊκή – Άρης 1-0: Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή, μεγάλη απόκρουση από τον Αναγνωστόπουλο.  Ο Ελευθεριάδης από τα αριστερά δίνει στον Μωραΐτης, αλλά ο γκολκίπερ του Άρη αποτρέπει την παραβίαση της εστίας του για δεύτερη φορά.

Παναχαϊκή – Άρης 1-0: Ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Σύγχυση στην άμυνα του Άρη, ούτε ο Φωτάκης, ούτε ο Μωραΐτης μπορούν να παρεμβληθούν της πορείας της μπάλας.

Παναχαϊκή – Άρης 1-0: Ιδιαίτερα εκνευρισμένος ο Πλατέλλας. Αντικρίζει την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

ΓΚΟΟΟΛ για την Παναχαϊκή (Ελευθεριάδης) και Παναχαϊκή – Άρης 1-0: O Ελευθεριάδης πήρε την μπάλα στα αριστερά εκτός περιοχής, την «σπάει» κεντρικά προς τον Φωτάκη, εκείνος αφού αποφεύγει το τάκλιν του Σόουζα, κάνει το σουτ με το δεξί εντός περιοχής, ο Αναγνωστόπουλος αποκρούει, αλλά ο Ελευθεριάδης, ο οποίος είχε κάνει κίνηση προς τα μέσα με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

ΠΡΩΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Έφτασε η ώρα του μεγάλου ντέρμπι! Η Παναχαϊκή υποδέχεται τον Άρη στην Αγυιά για την 22η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ. Το γήπεδο των «κοκκινόμαυρων» φοράει τα γιορτινά του για να υποδεχθεί δύο από τις ιστορικότερες ομάδες σε ένα παιχνίδι βγαλμένο από το ένδοξο παρελθόν και με φόντο το μέλλον.