Ολυμπιακός – Οσμάνλισπορ 0 – 0 τελικό

Όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς στην Τουρκία την ερχόμενη εβδομάδα (23/2, 18:00). Το 0-0 κάνει τον Ολυμπιακό να πηγαίνει για δυο αποτελέσματα στη ρεβάνς. Με λευκή ισοπαλία έχουμε παράταση, ισοπαλίες με γκολ δίνουν πρόκριση στον Ολυμπιακό, όπως φυσικά και νίκη. Αν επικρατήσουν με οποιοδήποτε σκορ οι Τούρκοι, προκρίνονται εκείνοι.

96′ Λήξη του αγώνα, Ολυμπιακός – Οσμάνλισπορ 0-0.

94′ Αλλαγή για την Οσμάνλισπορ. Έξω ο Μπιφουμά, μέσα ο Γκιουβέν.

92′ Πεσμένος στο χορτάρι ο Μπιφουμά, έχει μπει μέσα το ιατρικό τιμ της ομάδας του.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων στο Φάληρο.

88′ Ο διαιτητής χαρίστηκε σε κίτρινη κάρτα στον Βρσάγεβιτς για φάουλ στον Σεμπά. Σήκωσε ψηλά το πόδι του.

87′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Ανσαριφάρντ αντί του Μάρτινς.

87′ Αλλαγή για την Οσμάνλισπορ. Εκτός ο Λουίζ Κάρλος, μέσα ο Μαχέρ.

85′ Μπαίνουμε σιγά σιγά στην τελική ευθεία της αναμέτρησης και παραμένει η λευκή ισοπαλία στο Φάληρο.

81′ Αλλαγή για την Οσμάνλισπορ. Ο Ρουσέσκου περνάει αντί του Ντελάρζ.

77′ Ο Ολυμπιακός κυνηγάει το γκολ, παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα. Δύσκολη αποστολή για τους Πειραιώτες.

76′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Ρομαό, έξω ο Καρντόσο.

74′ Απευθείας κόκκινη στον Βιάνα, με τον Γάλλο ρέφερι να βλέπει κλωτσιά στον Προχάζκα. Ο διαιτητής δεν χαρίστηκε στον Βραζιλιάνο στόπερ του Ολυμπιακού, με δέκα για το υπόλοιπο του ματς οι Πειραιώτες.

72′ 58%-42% η κατοχή της μπάλας για τον Ολυμπιακό.

71′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Μανθάτης έξω ο Φορτούνης.

71′ Πεσμένος στο χορτάρι ο Βρσάγεβιτς, έχει μπει το ιατρικό τιμ της τουρκικής ομάδας.

69′ Ετοιμάζεται ο Μανθάτης να περάσει στο ματς αντί του Φορτούνη, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων.

67′ Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, με τον Καρντόσο να δίνει με τακουνάκι στον Σεμπά, εκείνος τροφοδότησε πάλι τον Παραγουανό, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή με το αριστερό κόντραρε πάνω σε παίκτη της Οσμάνλισπορ.

65′ Κίτρινη κάρτα και στον Μποτία.

63′ Κίτρινη κάρτα στον αρχηγό της Οσμάνλισπορ, τον Τσιουριουκσού, για σκληρό μαρκάρισμα στον Ανδρούτσο.

61′ Kίτρινη κάρτα για τον Πίντο για κράτημα στον Σεμπά.

58′ 4-0 οι τελικές στην εστία για τον Ολυμπιακό.

57′ Φοβερό μονοκόμματο πλασαριστό σουτ του Μάρτινς έξω από την περιοχή, με τα ακροδάχτυλά του έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ της τουρκικής ομάδας. Πιέζει για το γκολ ο Ολυμπιακός.

55′ Σουτ του Σεμπά με το αριστερό έξω από την περιοχή, έπεσε στην δεξιά του πλευρά και απέκρουσε ο γκολκίπερ της Οσμάνλισπορ.

52′ Ο Ολυμπιακός ψάχνει τρόπους να διασπάσει την άμυνα της Οσμάνλισπορ, η οποία σχετικά άνετα κρατάει το 0-0 στο Φάληρο.

49′ Σέντρα του Σεμπά από τα δεξιά, ο Καρντόσο πήδηξε για κεφαλιά, αλλά πρόλαβε και έδοωξε με την γροθιά του ο τερματοφύλακας της Οσμάνλισπορ.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός – Οσμάνλισπορ 0-0.

45′ Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη για θέατρο. Σωστή απόφαση από τον διαιτητή.

44′ Ευκαιρία για την Οσμάνλισπορ, με τον Εν’ Ντιάιγ να παίρνει την μπάλα στην περιοχή, να περνάει τον Μποτία, να σουτάρει με το δεξί από κοντινή απόσταση, αλλά ο Ισπανός πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να διώξει έγκαιρα σε κόρνερ.

42′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Καρντόσο. Ο Παραγουανός έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής έπειτα από κλέψιμο που έκανε σε πάσα αμυντικού της Οσμάνλισπορ, αλλά ο Καρτσεμάρσκας απέκρουσε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

41′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Μποτία να σουτάρει από το δεύτερο δοκάρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο Καρτσεμάρσκας έδιωξε σε κόρνερ.

40′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, το κέρδισε ο Σισοκό και… νέο κόρνερ από την εκτέλεση.
38′
Δεν κυριαρχεί ο Ολυμπιακός, έχουν αποστάσεις οι γραμμές του, αδυνατεί να γίνει απειλητικός για την εστία της Οσμάνλισπορ. Μένει να δούμε αν θα βελτιωθεί στην συνέχεια.

36′ Κάθετη μπαλιά για τον Σισοκό, αλλά προτού μπει στην περιοχή της Οσμάνλισπορ από τα αριστερά, τον πρόλαβε με τάκλιν ο Προχάζκα.

34′ Ανεβάζει… στροφές και ο κόσμος του Ολυμπιακού στην κερκίδα.

32’Ο Ανδρούτσος υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ και ενώ ήταν κάτοχος της μπάλας στην περιοχή της Οσμάνλισπορ. Το ριπλέι είναι διαφωτιστικό ότι ο νεαρός εξτρέμ καλυπτόταν όταν μπήκε στην φάση.

30’Μισάωρο στο Φάληρο, μοιρασμένο το παιχνίδι, παραμένει η λευκή ισοπαλία.

29’Έχει να απειλήσει αρκετά λεπτά ο Ολυμπιακός. Καλά στημένη στο χορτάρι η Οσμάνλισπορ.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Εν’ Ντιάιγ για τάκλιν στον Μάρτινς.

25′ 59%-41% η κατοχή της μπάλας για τον Ολυμπιακό.

22′ Γλίτωσε κίτρινη κάρτα ο Βιάνα για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπιφουμά. Ξέφυγε η φάση από τον Γάλλο ρέφερι.

21′ Η τουρκική ομάδα είναι αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και έχει βρει κενούς χώρους για να γίνει απειλητική. Θα πρέπει να προσέξουν πολύ στα μετόπισθεν οι Πειραιώτες.

20′ Καλή στιγμή για την Οσμάνλισπορ, αφού δυο φορές οι Μπιφουμά και Τιάγκο Πίντο έβγαλαν μπαλιές από δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, αλλά δεν υπήρχε παίκτης να μπει στην πορεία της μπάλας και να απειλήσει τον Λεάλι.

17′ Δύσκολη στιγμή για την άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Βιάνα να σταματά επίθεση των φιλοξενούμενων από τα δεξιά.

16′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να πασάρει στον Ανδρούτσο, εκείνος έστρωσε στον Σεμπά, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου εξτρέμ κατέληξε άουτ.

Ο Γάλλος ρέφερι, Ruddy Buquet, μοιράζει πολύ εύκολα τις κάρτες σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Ειδικά οι δυο τελευταίες, μια για κάθε ομάδα, ήταν αρκετά αυστηρές.

13′ Κίτρινη κάρτα στον Λουίζ Κάρλος για φάουλ στον Φορτούνη.

Δευτερόλεπτα πριν την κάρτα, ο Μποτία κρατήθηκε από αντίπαλό του μέσα στην περιοχή της Οσμάνλισπορ σε κόρνερ του Ολυμπιακού, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι. Θεώρησε πως οι δυο παίκτες αλληλοκρατήθηκαν και γι’ αυτό έπεσαν μαζί.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Ρέτσο για τάκλιν στον Τιάγκο Πίντο.

9′ Επιπόλαιο λάθος του Μάρτινς κοντά στην περιοχή του Ολυμπιακού, παραλίγο να δημιουργηθεί επικίνδυνη κατάσταση για την ερυθρόλευκη εστία.

8′ Σουτ από τον Σισοκό αριστερά μέσα στην περιοχή της Οσμάνλισπορ, αλλά κόντραρε πάνω σε αντίπαλο.

6′ Κίτρινη κάρτα στον Φιγκέιρας για δυνατό μαρκάρισμα στον Ρεγκατέν.

5′ Πιέζουν αρκετά ψηλά οι παίκτες του Ολυμπιακού, θέλοντας να δυσκολέψουν την κυκλοφορία της μπάλας για την Οσμάνλισπορ.

3’Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πάνω από το δοκάρι. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό που μπήκε φουριόζος στο ματς.

2’Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Ολυμπιακό και το κέρδισε ο Ανδρούτσος.

Η διάταξη της Οσμάνλισπορ.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Έτσι παίζει ο Ολυμπιακός.

Οι δυο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Είμαστε στην τελική ευθεία για την έναρξη του αγώνα.

Στα αποδυτήρια οι παίκτες του Ολυμπιακού και της Οσμάνλισπορ, ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους,

Χωρίς πρόβλημα συνεχίζεται το ζέσταμα των ομάδων.

HOS GELDINZ γράφουν τα μάτριξ του γηπέδου. Στα ελληνικά «ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ»

Ιδού η διάταξη του Ολυμπιακού.

Προβολή εικόνας στο Twitter

Ο Τσαρλυ αναλύει την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League, που παίζει για πρώτη φορά στην Ευρώπη και είναι χωρίς νίκη το 2017. Τι θα πρέπει να φοβούνται οι ερυθρόλευκοι και που θα πρέπει να χτυπήσουν για να προκριθούν.

«Ζέσταμα» και για τους 5 διαιτητές στο κέντρο του γηπέδου

Εξονυχιστικός ο έλεγχος των φιλάθλων πριν την είσοδό τους στο γήπεδο

Αποθέωση για τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι μπαίνουν για προθέρμανση

Χειροκρότημα τώρα για τους Χουτεσιώτη και Λεάλι που ξεκίνησαν προθέρμανση.

Για ζέσταμα κάτω από έντονες αποδοκιμασίες βγήκαν οι παίκτες της τουρκικής ομάδας.

Αρικάν, Σούκαλα, Γκιουβέν, Ουεμπό, Ρουσέσκου, Μπαγίρ και Μάχερ είναι οι αναπληρωματικοί της Οσμάνλισπορ.

Στο μεταξύ, μιλώντας σε ραδιόφωνο της Παραγουαής, ο εκπρόσωπος του Καρντόσο αποκάλυψε πρόταση από ομάδα της Κίνας για τον έμπειρο στράικερ.

Διαβάστε για την ασυνήθιστη απόφαση που πήρε ο Μπέντο παραμονές του αγώνα με την Οσμάνλισπορ και γιατί.

Η Οσμάνλισπορ έχει δείξει δύο πρόσωπα μέχρι στιγμής στη σεζόν. Το καλό της στο πρώτο μισό της περιόδου και το κακό από τον Γενάρη και μετά.

Ο τεχνικός της τουρκικής ομάδας, Ακτσάι, επέλεξε να αφήσει εκτός βασικού σχήματος τον Καμερουνέζο φορ Πιερ Ουεμπό.

Καρτσεμάρσκας, Βρσάγεβιτς, Τσιουριουκσού, Προχάζκα, Τιάγκο Πίντο, Λουίζ Κάρλος, Τσαγκιράν, Εν’ Ντιάιγ, Μπιφουμά, Ρεγκατέν, Ντελάρζ, είναι η εντεκάδα της Οσμάνλισπορ.

Τιμωρημένος είναι ο Ντα Κόστα. Ο Μαροκινός θα είναι διαθέσιμος για τη ρεβάνς.

Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Καπίνο, Ελιουνούσι και Ιντέγε, όπως και οι Καμπιάσο, Μαρίν για λόγους τακτικής.

Χουτεσιώτης, Παρέδες, Νικολάου, Μπουχαλάκης, Ρομαό, Μανθάτης και Ανσαριφάρντ, είναι οι εναλλακτικές επιλογές του Πορτογάλου τεχνικού για την αναμέτρηση.

Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Σισοκό, Ρέτσος, Μαρτίνς, Φορτούνης, Ανδρούτσος, Σεμπά και Καρντόσο είναι οι επιλογές του Πάουλο Μπέντο για το βασικό σχήμα των Πειραιωτών στο αποψινό παιχνίδι.

Οι Τούρκοι έκαναν και την αναγνωριστική τους βόλτα στον αγωνιστικό χώρο και άκουσαν αποδοκιμασίες όταν επέλεξαν να βγάλουν selfie μπροστά από το πέταλο των οργανωμένων του Ολυμπιακού.

Οι αποστολές των ομάδων έχουν ήδη φτάσει στο Φάληρο. Αυτή της Οσμάνλισπορ πέρασε… απαρατήρητη, χειροκροτήθηκε η αποστολή του Ολυμπιακού όταν έφτασε με το πούλμαν στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την Πέμπτη 23/2 (18:00) στην Άγκυρα.

Η σέντρα του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 20:00.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο «Γ. Καραϊσκάκης» την Οσμάνλισπορ, στην πρώτη από τις δύο αναμετρήσεις των ομάδων στη φάση των 32 του Europa League.